Zdravé pochúťky nielen v kancelárii: Kešu a ich vplyv na zdravie

Aj napriek tomu, že sa kešu oriešky tešia v našej krajine pomerne veľkej popularite a dajú sa zaradiť medzi jedny z najpredávanejších orieškov u nás vôbec, vo väčšine prípadov ľudia ani netušia, aké prínosné môžu byť pre ľudský organizmus. Okrem lahodnej chuti sa môžu pochváliť aj širokou škálou obsiahnutých látok prospešných zdraviu. Tu je niekoľko z mnohých výhod kešu orieškov, o ktorých ste možno ani netušili. Okrem látok spomínaných v tomto článku samozrejme kešu oriešky obsahu ešte mnoho ďalších zdraviu prospešných a stávajú sa tak neoddeliteľnou súčasťou každého zdravého, ale aj chutného jedálnička. Samozrejme treba mať na pamäti staré známe „všetko veľa škodí“ a dať si pozor na formu, v ktorej kešu oriešky konzumujete. Napríklad tým soleným je rozhodne radno sa vyhýbať. Radšej si ich kúpte čerstvé a nesolené na u špecializovaného predajcu - skvelou voľbou sú kešu z eshopu Nutiva - o nákupe vám prezradí viac táto Nutiva recenzia. Autor Ecoblogu Radek má s kešu z Nutiva skúsenosť a podelil sa o ne s čitatelia do posledného detailu.

Boj s cholesterolom

Výnimočnou vlastnosťou kešu orieškov je ich schopnosť odbúravať LDL cholesterol, teda ten, o ktorý by ste vo svojom tele rozhodne nemali stáť. Môžu za to zlúčeniny fytosterolov stabilizujúce bunky. Tieto látky zároveň u mužov zmierňujú prejavy benígnej hyperplázie prostaty.

Zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb

So schopnosťou znížiť cholesterol sa spája celková prospešnosť kešu orieškov ľudskej kardiovaskulárnej sústave. Pravidelná konzumácia môže znížiť riziko ochorenia srdca alebo ciev a zároveň pomôcť s problémami spájajúcimi sa s obezitou alebo, vďaka obsahu horčíka, aj s vysokým krvným tlakom.

Žiadne žlčové kamene

Orechy všeobecne zabraňujú tvorbe kameňov v žlčníku, čo je opäť spojené s ich významným vplyvom v boji s nežiaducim cholesterolom kolujúcim v tele.

Vysoký obsah tukov

Hoci sa môže zdať, že by sa mal tento fakt nachádzať skôr vo výpočte nežiaducich vlastností kešu orieškov, vysoký obsah tukov určite nie je ničím, čoho by ste sa mali báť. Naopak. Tuky sú makroživinou, ktorú skrátka z jedálnička nemožno vyradiť, a to ani v rámci diéty. Práve pri kešu orieškov tvorí cca. polovicu hmotnosti, jedná sa však o zdravé mastné kyseliny, teda tuky vhodné do bežného aj diétneho jedálnička.

Prospešné kostiam

Vďaka obsahu vápnika, horčíka i draslíka av neposlednom rade aj vitamínu K, zabraňujú kešu oriešky demineralizácii kostí a prispievajú k ich správnemu vývoju, zároveň ich udržujú zdravé a pevné.

Zdravá pokožka

Už spomínané esenciálne mastné kyseliny nie sú len dôležitou súčasťou jedálnička, ale užitočnou látkou, čo sa týka mlado vyzerajúcej pokožky. Kešu oriešky kožu hydratujú a vďaka obsahu medi taktiež podporujú tvorbu pigmentu či kolagénu.

Vhodné pre vegetariánov

To, že konzumácia kešu orieškov si rozhodne neprotirečí s pravidlami vegetariánskej stravy je zrejmé. Dôležité však je, že kešu oriešky obsahujú bielkoviny, horčík, železo alebo aj zinok a sú preto pre vegetariánov viac ako vhodným doplnkom živočíšnej stravy.  

Publikované: 11. 10. 2022

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková