Ekologicky prijateľné podlahové krytiny, ktoré sa hodia do každej domácnosti

Vedeli ste, že obyčajná inštalácia podlahy môže znečisťovať ovzdušie? Ani nehovoriac o formaldehyde či benzéne, ktoré poniektoré podlahové krytiny obsahujú a vylučujú do miestnosti. Pre tých, ktorí sa o životné prostredie zaujímajú, sú k dispozícii podlahoviny prijateľné voči životnému prostrediu. Tie nielenže minimalizujú znečisťovanie miestností, no taktiež dopady na zdravie. O aké kúsky ide?

Korková podlaha

Ako inak, korkovú podlahu nájdeme na samom vrchu zoznamu. Z hľadiska životného prostredia ide totiž o ideálnu voľbu. Korok pochádza z kôry špeciálnych stromov - korkových dubov, ktoré sa vyznačujú jednou zaujímavou vlastnosťou. Ich kôra dorastá. Už samotný zber je teda ekologický, stromy sa nemusia stínať, ale naďalej rastú a produkujú kyslík. No a samozrejme, korkové podlahy sú populárne pre svoje vlastnosti - ide o hypoalergénne alternatívy, ktoré odpudzujú prach, sú tiež odolné voči ohňu a považované za prírodný repelent voči hmyzu.

Linoleum

Možno to mnohých prekvapí, no linoleum nie je PVC a áno, ide o prírodnú podlahovú krytinu, ktorú poľahky zapasujete do rôznych miestností. Linoleum je vďaka svojmu prírodnému zloženiu ekologickou podlahovou krytinou, ktorá je praktická, jednoduchá na inštaláciu aj údržbu a ponúka mnoho zaujímavých dekorov a farieb.

Drevené podlahy

Pokiaľ hľadáte skôr čosi tradičné a klasické, drevené podlahy sú pravdepodobne tou pravou podlahovou krytinou do vašej domácnosti. Do miestností vnášajú autentickosť a prírodnú atmosféru. Sú veľkolepé dizajnovo a keďže ide o kúsky pochádzajúce priamo z prírody, nesklamú ani ekologické domácnosti. Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek podlahovú krytinu, vyberte si kúsok, ktorý vám bude vyhovovať z estetického aj praktického hľadiska. Podlaha je predsa len vec, ktorú nebudete meniť každý rok. Preto za najdôležitejšie kritérium pri výbere považujte vlastnú spokojnosť.

Publikované: 19. 04. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková