Čo je bulletproof káva a ako ju pripraviť?

Už ste niekedy počuli o „bulletproof coffee“ alebo o nepriestrelnej káve? Možno to bude znieť divne, ale je to vlastne káva, do ktorej pridáte zdravé tuky – kokosový olej a maslo. Na čo je to dobré, ako si takú kávu pripraviť a prečo je okolo nepriestrelnej kávy taký humbuk? Dozviete sa v článku.

Čo je bulletproof coffee?

Nepriestrelná káva - angl. bulletproof kava - je v skutočnosti súčasťou zvláštnej diéty, ktorá sa tiež nazýva nepriestrelná – Bulletproof Diet. Jedná sa o spôsob stravovania, ktorý likviduje zápal v tele, sľubuje stratu váhy a zlepšenie kognitívnych schopností, zatiaľ čo jete vysoko kvalitné potraviny. Nepriestrelná káva počas tejto diéty tvorí celé raňajky a dokáže ju vraj vďaka svojmu bohatému zloženiu nahradiť. Na káve s maslom alebo tukom pritom zase tak nič nové nie je, pretože sa už po stáročia pije predovšetkým v Himaláji, Etiópii, Nepále, Vietname či Singapure. Tento typ kávy slúži ako výborný zdroj energie a vďaka tomu sa teší veľkej obľube, predovšetkým medzi ťažko pracujúcimi ľuďmi v Tibete. V súčasnosti sa stále o nepriestrelnej káve vedú búrlivé diskusie. Jedni ju obhajujú a druhí haní. Jedni tvrdia, že naozaj dokáže dodať energiu, pomáha pri tréningu či chudnutí a dokáže nahradiť akékoľvek jedlo, druhí tvrdia, že skôr zdraviu škodia a je ďalším nezmyselným trendom. Kde je pravda? Ťažko povedať, pravdepodobne si to budete musieť vyskúšať sami a urobiť si vlastný názor. Na druhú stranu ale nie je na škodu bulletproof coffee ochutnať len tak čisto zo zvedavosti alebo na sprestretie.

Ako si nepriestrelnú kávu pripraviť?

Pokiaľ vás zaujíma, ako si nepriestrelnú kávu pripraviť, mrknite sa na tento bulletproof kava recept na Ecoblogu. Autor prezrádza postup prípravy krok za krokom a pridáva množstvo vlastných skúseností.

Publikované: 29. 10. 2022

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková