Potrebujete elektrický motor? Vyberte si správne

Potrebujete elektromotor a myslíte si, že jednou kúpou všetko vyriešite? Nie je to také jednoduché, existuje totiž niekoľko druhov elektromotorov a každý je určený na niečo iné. Rozdiel môže byť vo veľkosti, výkone či materiály. Zariadenie totiž môže byť jednosmerné, so striedavým motorom alebo asynchrónne. Poďme si popísať jednotlivé druhy a aj to, ako a na čo je ich použitie vhodné.

Možná zmena rýchlosti jednoduchého elektromotora

Elektromotor na jednosmerný prúd je určený na to, aby z elektrickej energie vytvoril mechanickú. Výhodou je možná zmena rýchlosti a krútiaci moment. Rýchlosť pritom môžeme regulovať tým, koľko energie elektrickému motoru dodáme. Ide o najlacnejšiu variantu elektrického motora, keďže sa pri jeho výrobe používajú jednoduché súčiastky. Tie drahšie, ktoré tiež radíme medzi jednoduché, majú sériový elektromotor. Je z drahších cenových kategórii, keďže na jeho výrobu je potrebný permanentný magnet. Má veľký točivý moment preto je využívaný v dopravných prostriedkoch. Pri zmene rýchlosti sa v tomto prípade používa prevodovka. Tieto kvalitné elektromotory tak dokážu zmeniť rýchlosť podľa nastavenia používateľa.

Pri výbere elektromotora sa zamerajte najmä na výkon

Elektrický motor so striedavým prúdom môže byť jednofázový aj viacfázový. Viacfázové motory majú skupiny fázového vinutia, ktoré sú umiestnené v spojení so sledom fáz napájacieho vedenia. To vytvára rotujúce pole okolo povrchu rotora. Pri výbere elektromotora sa zamerajte najmä na výkon. Ide o krútiaci moment na hriadeli. Kúpiť sa totiž dajú elektrické motory s rôznym maximálnym výkonom. Záleží teda, na čo je takýto motor určený a aký výkon teda bude potrebný. Základné modely dosahujú aj polky kilowattu až po 200 kilowattov. Jednoducho povedané, ak si vyberiete motor s nedostatočným výkonom, môžete prísť až k nefunkčnému poháňaniu. Tak si všetko dopredu a dobre zvážte.

Publikované: 31. 07. 2019

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková