Vaše auto nemusí doplácať na vaše chyby

Kedysi ho vlastnil len málokto v meste, dnes v jednej domácnosti nájdete minimálne jedno. Auto je dnes súčasťou skoro každej rodiny a úprimne, nevieme si bez neho predstaviť ani jeden jediný deň. Niektorí z vás na ňom jazdia do práce. Iní zase na nákupy, výlety a dovolenky. Ak chcete, aby vám váš automobil slúžil dlhé roky, nesmiete zanedbávať pravidelné prehliadky v autoservise.

Kontrolovanie podvozku

Viaceré slovenské cesty sú po dlhom zimnom období plné výtlkov. Niekedy sa im len ťažko dokážeme vyhnúť, ale pamätajte, váš podvozok týmto trpí a čím viac budete chodiť po takýchto nerovnostiach, tým viac budú trpieť nielen tlmiče, ale prekvapivo aj tie najkvalitnejšie paralelné prevodovky, ktoré charakterizuje tichý chod, veľká zaťažiteľnosť a vysoká účinnosť. Aj obyčajná jama na ceste môže váš zachovalý/ nový automobil „poslať“ priamo do autoservisu. Vyhýbajte sa preto týmto miestam a ak sa dá, zvoľte si inú trasu. Niekedy vás to možno zdrží, ale ochráni to váš automobil.

Kolesá a pneumatiky

Pri vymieňaní pneumatík vám odporúčame dávať si kolesá vyvažovať a v prípade, že sa vám zdá, že sa kolesá nevracajú do priameho smeru jazdy, nájdite si autoservis, ktorý vám nastaví geometriu kolies. Časom vás okrem kolies môže potrápiť výfuk (zhrdzavie, poprípade bude potrebné vymeniť pletenec výfuku). Kolesá a konkrétne pneumatiky však vedia spôsobiť podstatne viac problémov. Dávajte si preto kolesá vyvažovať a hlavne, kontrolujte tlak v pneumatikách. Neriskujte zbytočné problémy s pneumatikami, ak nechcete, aby vás cestou do práce alebo na dovolenku neprekvapili vyfučané pneumatiky, alebo v horšom prípade defekt. Vaše auto nemusí doplácať na vaše chyby. Keď sa vám nebude niečo zdať, radšej si zájdite do autorizovaného servisu a dajte si auto kompletne prekontrolovať. Ak nemáte s opravami auta skúsenosti, radšej to nechajte na skúsených automechanikov. Kontrolujte stav čelnej prevodovky, tlak v pneumatikách, olej v more, brzdový pedál a motor.

Publikované: 25. 04. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková