Šijací stroj má stále budúcnosť

Prevratný vynález, ktorý krajčírkam významne ušetril prácu tým, že sťahoval a zošíval automaticky, sa do českých krajín dostal až v druhej polovici 19. storočia. Do tej doby si museli ženy vystačiť s ihlou a niťou. Ich dopichané prsty by mohli rozprávať. Od roku 1868, kedy sa začali šijacie stroje v Čechách predávať (a podotýkame, že stáli majland), sa tak zrýchlila a skvalitnila práca mnohonásobne. Z obyčajných švadleniek sa stali echt priekopníčky priemyselnej revolúcie a ľudská práca sa začala ceniť ako pridaná hodnota. Vďaka tomuto vynálezu vznikli veľké textilky a rozvinula sa aj pásová výroba.

Šijacie stroje zvýšili úroveň práce

Celé 20. storočie znamenalo pre šijacie stroje veľký rozmach. Textilný priemysel udával smer celej českej ekonomike. Po revolúcii prešlo odevníctvo svojou najväčšiu krízou v histórii, z ktorej sa spamätáva dodnes, šijacie stroje ale našťastie neskončili v prepadlisku dejín. Ani dnes sa bez nich krajčírky nezaobídu. Hoci sú tam tie doby, kedy sa šilo na páse a veľkovýroba udávala smer súčasnej módy, aj moderné ženy sa chcú páčiť a nespoliehajú pritom na konfekciu z Číny. Mať doma po ruke šijací stroj pre začiatočníkov Brother KE20, sa rozhodne oplatí. Šijací stroj Brother KE20 je ľahko ovládateľný a dobre vybavený. Má prehľadný podsvietený displej a úsporné LED osvetlenie pracovnej plochy. Pomocou displeja jednoducho nastavíte dĺžku stehu až do 5 mm a šírku stehu až do 7 mm. Stroj ponúka 20 programov pre klasické aj dekoratívne stehy, z toho 3 druhy gombíkových dierok v jednom kroku. Napätie hornej nite je ručne ovládateľné.

Stroje pre laikov i profíkov

Laikom sa veľmi dobre pracuje aj so šijacím strojom Lucznik 2018 Polonia. Ten je vybavený 22 programami, kyvným CB chapačom, 4-krokovou poloautomatickou gombíkovou dierkou, automatickým navliekačom ihly, overlockovými stehmi, voľným ramenom, plynulou reguláciou dĺžky stehu, spätným šitím, možnosťou šitia dvojihlou a radom ďalších užitočných funkcií. Pre náročné a skúsenejšie šičky sa hodí profesionálna značka JUKI. Šijací stroj JUKI HZL DX 7 spĺňa všetky požiadavky na odevnú tvorbu najvyššej úrovne. Disponuje 287 rôznymi stehmi, má klasické, overlockové, ozdobné a vyšívacie úrovne. Budúcnosť šijacích strojov má veľký potenciál cez kreatívne ženy, ktoré sa chcú páčiť a neboja sa priložiť ruku k dielu.

Publikované: 08. 02. 2021

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková