Supermarkety Kaufland

Supermarkety a hypermarkety sa pre mnoho ľudí stále viac stávajú miestom, kam vyrážajú na nákup. Jedným zo známych reťazcov u nás je spoločnosť Kaufland. Nie je však rýdzo tuzemská, keďže ide o reťazec, ktorý má pôvod v Nemecku a postupne sa rozširuje aj do ďalších krajín Európy. Za samotnú značkou stojí materská firma Lidl & Schwarz-Gruppe, z čoho už možno jasne odvodiť aj to, aký ďalší reťazec jej patrí.

Kaufland vznikol v roku 1930

Keď sa pozrieme na to, kedy sa objavil prvý Kaufland v Českej republike, tak sa písal rok 1998. To sa zároveň objavila aj tuzemská odnož, teda Kaufland Slovenská republika v.o.s. Samotná domovská firma má však históriu výrazne väčší, pretože bola založená už v roku 1930. Najprv došlo k rozvoju v domovskom Nemecku, a potom k expanzii do ďalších krajín. Tými boli okrem Českej republiky treba Slovensko a Poľsko, ale aj Chorvátsko, Bulharsko, alebo i Rumunsko.

Kaufland v Českej republike

Aktuálne je Kaufland pomerne známym obchodom, keď po celej Českej republike prevádzkuje viac ako 125 jednotlivých predajní. Tá prvá, o ktorej sme hovorili v spojení s rokom 1998, bola otvorená na Kladne. Postupne dochádzalo k otváraniu ďalších, hlavne vo veľkých mestách, ako je Ostrava, České Budějovice, Pardubice, Liberec či Ústí nad Labem. Počas svojho vývoja dochádzalo aj k tomu, že sa predajne postupne zmenšovali. Kým prvý ponúkli predajnú plochu okolo 7 000 štvorcových metrov, tie súčasné majú plochu o veľkosti približne 3 000 metrov. Teda viac ako polovičný.

Skôr lacný tovar

Všeobecne je reťazec Kaufland spojený hlavne s lacným tovarom, čo sa naplno ukazuje hlavne na privátnych značkách, ktoré skutočne cielia hlavne na najnižšiu cenu. Objavujú sa však aj také, ktoré ponúkajú aj kvalitu. Tú však nemožno vždy dokonale podchytiť, čo dokladá napríklad rok 2006 a červivé vajcia, rok 2007 a zlá paštéta alebo slanina, či rok 2008 a sfalšovaná vína.

Publikované: 10. 11. 2019

Kategória: Práca

Autor: Alena Turečková