Aké mikróby sa vo vode môžu nachádzať?

Voda je mimoriadne dôležitá pre správne fungovanie nášho tela, a preto by sme mali dbať aj na jej kvalitu. Vedeli ste totiž, že sa vo vode môže nachádzať hneď niekoľko mikróbov, ktoré nám môžu spôsobiť rôzne ťažkosti? O aké mikróby ide a ako ich odstrániť sa dozviete nižšie. Kvalita vody sa stáva čoraz diskutovanejšou témou predovšetkým kvôli tomu, že biologické znečistenie vody rôznymi baktériami či mikróbmi je pomerne závažným problémom. Voda, v ktorej sa takéto látky nachádzajú, nám totiž môže spôsobiť pomerne veľké zdravotné ťažkosti najčastejšie spojené s tráviacimi ťažkosťami.

Aké mikróby a baktérie sa vo vode môžu nachádzať?

Medzi najčastejšie baktérie, ktoré môžeme v pitnej vode nájsť sú baktérie E.coli, rôzne stafylokoky, koliformné baktérie, Enterokoky či kultivované mikroorganizmy. Dobrou správou je, že dnes sa môžete väčšiny týchto baktérií pohodlne zbaviť.

Ako na to?

Skvelým spôsobom, ako sa môžete zbaviť baktérií a mikroorganizmov, je zakúpenie takzvanej UV lampy na vodu. Táto lampa vďaka svojmu ultrafialovému žiareniu dokáže eliminovať až 99,99 percent všetkých baktérií. Jej kúpu vám však odporúčame len v špecializovaných predajniach, ktoré sa na podobný sortiment špecializujú.

Ako si vodu vylepšiť ešte viac?

Značným problémom, ktorý sa v súčasnosti vyskytuje na väčšine Slovenska je aj tvrdosť samotnej pitnej vody. Tvrdá voda má následne za príčinu tvorbu vodného kameňa, ktorý ničí vaše domáce spotrebiče ale z dlhodobého hľadiska vám vie priniesť aj nežiaduce zdravotné komplikácie. Dobrou správou je, že s vodným kameňom môžete zatočiť hneď niekoľkými spôsobmi, no zrejme najideálnejším a najfunkčnejším, je zaobstaranie si zmäkčovača vody. Toto zariadenie vás totiž dokáže zbaviť vodného kameňa raz a navždy, a to za pomoci magnetickej úpravy vody, alebo takzvaného katexu, v ktorom dochádza k výmene iónov minerálov horčíka a vápnika za ióny sodíka. Zdroj obrázku: Kateryna Kon / Shutterstock.com

Publikované: 15. 12. 2021

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková