Tepelné čerpadlá – prečo sa investícia do nich oplatí?

Máte obavy z toho, či sú investície do obstarania tepelného čerpadla dobrým nápadom? Na nižšie uvedených riadkoch vám ukážeme, že áno! Tepelné čerpadlá ponúkajú unikátnu kombináciu výhod, ktoré u iných zdrojov energií nenájdete.

Vonkajší vzduch a geotermálna energia zaručujú nezávislosť

Tepelné čerpadlá odoberajú palivo potrebné na výrobu tepla zo svojho okolia, konkrétne vonkajšieho vzduchu a geotermálnej energie. Tieto komodity sú k dispozícii vo všetkých trvalo obývaných častiach planéty, a to zadarmo a v prakticky nevyčerpateľnom množstve. Majitelia tepelných čerpadiel sa teda môžu tešiť z toho, že energiu potrebnú na prevádzku čerpadla budú mať k dispozícii zadarmo bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky či nutnosť toto palivo skladovať. Zároveň majiteľom tepelných čerpadiel nemôže nikto obmedziť dodávky týchto energií.

Zdroje energií garantujú nízke náklady na teplo

Voľne dostupný vonkajší vzduch a geotermálna energia spolu s vysokou efektivitou prevádzky garantujú majiteľom tepelných čerpadiel dlhodobo nízke náklady na teplo. Aj v čase veľmi nízkych cien energetických komodít či elektrickej energie, tepelné čerpadlá boli najúspornejším zdrojom tepla pre domácnosti, viď kalkulačka webu tzb-info.cz .

Tepelné čerpadlá majú dlhú životnosť

Tepelné čerpadlá dostupné v tuzemsku bez problémov zvládajú aj drsné podmienky Škandinávie či Kanady. V prípade, že majiteľ tepelného čerpadla vyberie správne, môže sa tešiť na životnosť nového zdroja tepla v rádoch niekoľkých desiatok rokov.

Ich prevádzka nebude obmedzovaná, práve naopak

Prevádzka tepelných čerpadiel má minimálny dopad na životné prostredie. Aj z tohto dôvodu tepelné čerpadlá sú podporovaným zdrojom tepla zo strany vlád vyspelej Európy. Sú to práve tepelné čerpadlá, prostredníctvom ktorých politici naprieč Európou chcú riešiť vysokú závislosť svojich ekonomík na dodávkach plynu z Ruska, rast cien energetických komodít a s ním spojený rast nákladov na teplo pre domácnosti. V prípade tepelných čerpadiel je možné dokonca získať dotáciu na ich obstaranie! Na rozdiel od uhlia, dreva či zemného plynu, tepelným čerpadlám v dohľadnej budúcnosti nehrozí zákaz prevádzky.

Zvládajú aj viac, než „lenlacno vyrábať teplo

Niektoré typy tepelných čerpadiel zaistia svojim majiteľom lacné a stabilné dodávky teplej vody, prípadne chladu. Tepelné čerpadlá tak môžu byť jediným zdrojom tepla a chladu v domácnosti. Zdroj obrázka: Studio Harmony / Shutterstock.com

Publikované: 18. 05. 2022

Kategória: Financie

Autor: Alena Turečková