Sublimácia — metóda na kvalitnú potlač textilu aj keramiky

Vyrobiť reklamné predmety, hrnčeky a textil s potlačou umožňuje sublimačná tlač. Ak sa chcete venovať tejto činnosti, budete potrebovať kvalitný termolis. Prezradíme vám, ako táto metóda funguje.

Potlač sublimáciou

Sublimácia je technika ​​transferovej tlače. Táto metóda sa používa na potlač rôznych predmetov. Dokáže preniesť vytvorenú grafiku na textil či keramiku tak, že na potlačenom predmete zostáva natrvalo. Obraz dokonale splynie s podkladom a vytvára s ním dojem jedného celku. Na prípravu grafického návrhu nie je potrebné používať žiadny špeciálny program. Postačia bežné grafické programy. Špeciálna sublimačná tlač sa používa pre kvalitu vytvoreného obrazu. Potlač je ostrá, s výraznými farbami, zvoliť si pritom môžete mnoho odtieňov. Dokáže odolať UV žiareniu, potlačené predmety je možné umývať aj prať. Používatelia oceňujú zdravotnú neškodnosť farieb, ktoré neobsahujú rozpúšťadlá. Preto je sublimačná tlač vhodná aj na potlač predmetov každodenného používania. Je ju možné využiť na biely i farebný podklad.

Termolis

Na prenos grafiky na podklad budete potrebovať kvalitný termolis. Využijete ho na potlač etikiet, štítkov, predmety z textilu, polyesteru a polypropylénu. Tlač sa vykonáva pomocou prenosového papiera alebo fólie (jeho voľba závisí od potlačovaného povrchu). Termolis si môžete vybrať z mnohých modelov, k dispozícii sú termolisy so sublimačnou alebo termotransférovou metódou. Pri potlači vám toto zariadenie umožní nastaviť si čas aj požadovanú teplotu. Vhodný model si vyberiete na základe vašich potrieb. Termolisy sa môžu líšiť rozmerom hrnčekov, na ktoré sú určené, iné modely sa používajú na potlač textilu. Pri práci vám môže pomôcť LED panel s ukazovateľom teploty, termolisy umožňujú aj nastavenie upozornenia na dokončenie tlače.

Publikované: 24. 04. 2022

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková