Reportáž z Online investičnej konferencie 2020

V sobotu 28. 11. 2020 prebehla Online investičná konferencia, ktorá si kládla za cieľ spojiť ako zaujímavé témy, tak aj pozornosť českých a slovenských investorov. Konferenciu organizoval broker XTB a ako je z názvu zrejmé, tak prebehla online formou, čo je v dnešnej dobe pochopiteľné. Príjemným spestrením bolo, že väčšina rečníkov vysielala svoje prednášky s webkamerou. Nielen zvučné mená investičných odborníkov z Českej republiky a Slovenska, ale tiež fakt, že prístup na konferencii bol zadarmo, viedol k tomu, že sa na túto akciu prihlásilo vyše 3 600 záujemcov z Čiech a Slovenska.

Úvodným rečníkom bol Milan Charvát, prevádzkovateľ webu Warengo.com. Vo svojej prednáške spomenul kľúčové zmeny v trendoch investovania, ktoré nastali v roku 2020. Ďalej zdôraznil dôležitosť efektu zloženého úročenia pre akciových investorov. Na záver prednášajúci prezentoval, ako si postaviť investičné portfólio v 20, 40 a 60 rokoch života.

V ďalšej prednáške predstavil Jindřich Pokora (autor webu a youtubového kanála rozumnyinvestor.cz) svoj pohľad na tému „Hodnotové investovanie v turbulentnej dobe 2020-2021“. Nechýbali kľúčové predpoklady a perspektíva hodnotového investovania. Hlavnou časťou bol komentár k jednotlivým realizovaným investíciám, a dôvod, prečo ich prednášajúci uskutočnil. Tu poslucháči mohli byť svedkami uvažovania profesionálneho investora v praxi.

Aleš Prandstetter z investičnej poradenskej spoločnosti eFrank.cz dôkladne rozobral pojmy rentier a renta. V nadväznosti predstavil stratégie vedúce k tomu, aby sa človek mohol stať rentierom a aké dôležité je svoje investície správne alokovať, diverzifikovať a potom emočne ustáť. Zaujímavou časťou bolo odporúčanie vopred si definovať situáciu a kedy pravidelne dokupovať akcie pri rôzne hlbokých poklesoch trhu.

Keďže ETF inštrumenty naberajú každým rokom na svojej popularite, tak sa ďalší rečník, Martin Babôčka, sa na ne detailne pozrel a predstavil tieto inštrumenty z pohľadu základných charakteristík a výhod, ale aj z pohľadu rizika investovania prostredníctvom ETF fondov a všeobecne pasívneho investovania.

Ďalším vystupujúcim bol prevádzkovateľ slovenského investičného webu papucovyinvestor.sk, Norbert Nepela, ktorý je teraz primárne dividendovým investorom. Vo svojej prednáške názorne ukázal, ako správnym riadením, dokupovaním a rebalancovaním svojho portfólia možno docieliť stabilný dividendový výnos.

Témou „Hlavné úlohy pre investorov v roku 2021“ sa zaoberal profesionálny portfólio manažér z Erste Asset Managementu, Mikuláš Splítek. Vo svojej prednáške sa venoval predovšetkým psychológii investora a okrem iného zmienil aj dôležitý fakt, že investori prežívajú stratu 1 000 jednotiek oveľa intenzívnejšie, než naopak, zisk 1 000 jednotiek. To nutne vedie k neracionálnemu správaniu investorov.

Daniel Gladiš z Vltava fund vo svojej prednáške s názvom „Výber akcií v prostredí masívneho tlačenia peňazí“ zdôrazňoval dlhodobý nadpriemerný výnos akcií voči všetkým ostatným aktívam. Najzaujímavejšou časťou však bolo, ako hľadať tituly, ktoré môžu prežiť aj prípadné riziko vyššej inflácie. Daniel Gladiš predstavil dva zásadné faktory pre tieto investície, a to vysoký ekonomický goodwill a nízku potrebu kapitálových investícií. S týmito kombináciami by investor mal minimalizovať riziko zlej investície aj v aktuálnej dobe masívnych menových aj fiškálnych stimulov.

Čo si predstaviť pod pojmom dividendový aristokrat? To vysvetlil Zdeněk Zaňka z trhy.cz. Zároveň vo svojej prednáške detailne analyzoval 3 najzaujímavejšie spoločnosti, ktoré sa môžu zaradiť do tejto kategórie.

Pre účastníkov konferencie si organizátori pripravili jednak záznamy zo všetkých prednášok, a tiež celý rad dodatočných vzdelávacích videí – napríklad aktuálnu analýzu Bitcoin a amerického indexu S&P 500 od profesionálneho krypto tradera Marka Vaňha. Skúsený forexový trader Tomáš Vobořil naopak prezentuje svoje osvedčené obchodné techniky – nielen na menové trhy. To je len časť sprievodných materiálov.

Ak ste túto konferenciu prepásli, tak si o záznamy a dodatočné materiály môžete požiadať zadarmo tu.

Publikované: 14. 12. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Financie

Autor: Alena Turečková