Pneumatiky, ktoré si poradia s náročným terénom a ťažkým nákladom

Používať a meniť špeciálne pneumatiky na vozidle sa odporúča v závislosti od ročného obdobia, pretože každý typ automobilu má svoje vlastné charakteristiky a zloženie určené pre určité podmienky prostredia. Avšak, nielen počasie, ale aj charakter terénu môže výber pneumatík vo veľkej miere ovplyvniť. Platí to najmä v prípade vozidiel, ktoré sa pohybujú na stavbe a manipulujú s ťažkým nákladom.

Pre tento typ vozidiel sú vhodné kvalitné stavebné pneumatiky, o ktorých výhodách si v našom článku niečo v stručnosti povieme. Aj vďaka tomu môže byť potom váš výber jednoduchší a ovládanie takéhoto vozidla pohodlnejšie.

​Stavebné pneumatiky a ich využitie

Stavebné pneumatiky v súčasnej dobe svoj podiel na trhu v segmente ťažkých terénnych vozidiel zvyšujú, pretože počet spoločností, ktoré ich oceňujú, neustále rastie.

V Amerike a Európe je na staveniskách rozloženie trhového pokrytia týchto typov pneumatík približne rovnaké.

Najdôležitejšia je ich výdrž. Pre veľké prepravné zariadenia je predsa životnosť stavebných pneumatík veľmi dôležitá, pretože výrazne ovplyvňuje konečnú ekonomickú realizovateľnosť práce.

Špeciálne vybavenie, ktoré sa podieľa na stavbe, pracuje pri vysokých rýchlostiach a prenáša obrovské zaťaženie. Tieto zaťaženia ovplyvňujú aj operátorov. Preto je okrem lepšej priľnavosti, menšieho vývinu tepla, nižšieho valivého odporu dôležité aj zvýšenie komfortu obsluhy a vytvorenie lepších pracovných podmienok.

Špeciálne pneumatiky 10-16,5 tieto podmienky na danom vozidle spĺňajú do posledného detailu. A dokonca sa takýmito pneumatikami, samozrejme v konkrétnom rozmere, vybavujú aj moderné vysokozdvižné vozíky, pretože sú vystavené väčšiemu nátlaku a opotrebovaniu na náročnom teréne, v ktorom je nutné zachovať pri obsluhe stroja pohodlie vodiča a čo najdlhšiu výdrž pneumatík.

​Výhody stavebných pneumatík

K najdôležitejším výhodám týchto pneumatík teda patrí ich odolnosť. Musia byť preto voči prerezaniu alebo prepichnutiu odolné až do výšky 80 %. Určite sa vďaka použitiu špeciálnych pneumatík zlepší aj kvalita jazdy na ceste. Veľmi žiadaná je aj ich vysoká odolnosť voči teplotám.

Pneumatiky sú preto vyrobené zo zmesi rôznych materiálov. V mnohých prípadoch sa niekoľko druhov kaučuku vulkanizuje, aby sa získali ich požadované vlastnosti tepelnej odolnosti. Samozrejme, nesmieme zabudnúť aj na prevádzkové náklady. Kúpiť to, čo je lacnejšie a ušetriť týmto spôsobom, je krátkodobé myslenie. Tak na to pri výbere týchto špeciálnych pneumatík určite nezabudnite.

Publikované: 30. 01. 2022

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková