Nedarí sa vám? Vaša firma potrebuje dobrého účtovníka

Viacero majiteľov malých podnikov si neuvedomuje, že až 80 % podnikov zlyhá počas prvých 18 mesiacov, pretože mali zlé finančné hospodárenie. Zhruba iba 50 % podnikateľov má vo svojej firme účtovníka. Čo je ešte šokujúcejšie, že okolo 27 % majiteľov firiem rieši a riadi firemné účtovníctvo cez papier a pero.

Aj keď nemôžeme tvrdiť, že tieto podniky sú na tom horšie, pretože nemajú účtovníka, nemôžeme zároveň podceňovať ani rozsah vedomostí a skúseností, ktoré môže účtovník firme poskytnúť.

Ani svoje auto si dnes predsa väčšina ľudí neopravuje doma a idú s ním do profesionálneho servisu, ktorý dokáže udržať veci v plynulom chode a odhaliť potenciálne problémy bez veľkých starostí a následkov. Nielen malé podniky preto potrebujú rovnakú pozornosť od profesionála v oblasti financií, ktorým je najčastejšie dobrý účtovník alebo moderný účtovný systém.

​Prečo je profesionálne spracovanie účtovníctva pre vás dôležité?

Účtovníci robia viac ako len daňové priznania. Môžu komplexne zhodnotiť vaše financie a vytvoriť prognózu na celý rok, aby ste udržali vaše podnikanie v zdravom a prosperujúcom stave.

Väčšina podnikateľov si však myslí, že obmedzený rozpočet im nedovolí najať si takéhoto účtovníka. Ak sa ale zamyslíte nad tým, koľko času a úsilia vynaložíte na to, aby ste sa sami snažili spravovať svoje financie (nehovoriac o možných chybách, na ktoré by ste mohli naraziť pri vykazovaní, a súvisiacich stratách zo zlých finančných rozhodnutí), výhody určite prevážia náklady.

Ako podnikateľ by ste sa mali zamerať na vedenie svojho podnikania. Investícia do profesionálneho spracovania účtovníctva a jeho angažovania ako priebežného taktického obchodného poradcu vám pomôže udržať si toto zameranie a zároveň vás udrží na ceste k vašim obchodným cieľom.

​Účtovníctvo vám môže pomôcť s plnením stanovených cieľov

Nakoniec, jednou z najväčších výhod najatia účtovníka je získať radu, ako lepšie a s rezervou plánovať svoju budúcnosť. Spoločne s účtovníkom môžete získať prehľady z minulých mesiacov a preskúmať sezónnosť vášho podnikania. Pomôže vám to určiť najlepší čas na nákup zásob a rozpočet na investície do veľkých projektov, aby ste zostali konkurencieschopní a životaschopní.

Ako majiteľ firmy sa najčastejšie zaoberáte každodennými operáciami pri riadení vašej firmy. Účtovník však môže urobiť krok späť a objektívne sa pozrieť na celkový obraz, aby našiel najlepší spôsob, ako podporiť dlhovekosť vášho podnikania. Komplexné účtovníctvo Bratislava sa o vás v tomto smere postará a prinesie vám servis, na základe ktorého si môžete byť v biznise svojimi krokmi istejší.  

Publikované: 31. 01. 2023

Kategória: Financie

Autor: Alena Turečková