Zimné vybavenie pre prácu vonku

Na pracovisku je dôležitý bezpečnostný odev, pretože chráni pracovníkov pred rôznymi zdravotnými a bezpečnostnými rizikami pri práci. Základnou povinnosťou zamestnávateľov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia (BOZP) je poskytnúť pracovníkom ochranné pracovné prostriedky (OPP), ktoré znižujú pravdepodobnosť vzniku úrazu, choroby a právnych problémov a zaisťujú bezpečné a šťastné pracovné prostredie. K tomu sa zaraďuje aj správne oblečenie pri práci vonku v mínusových teplotách.

Požiadavky na pracovné oblečenie podľa BOZP

Informácie o konkrétnom oblečení a výstroji, ktoré sú potrebné na prácu, sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých bezpečnostných pravidiel pre zamestnancov. Povinnosť zamestnávateľa poskytovať zamestnancom osobné ochranné pracovné prostriedky sa uvádza v § 6 ods. 2 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o BOZP“). Zamestnancovi by mali byť poskytnuté odevy, pokrývky hlavy, obuv, okuliare a rukavice. Zamestnávatelia by mali zamestnancom poskytovať ktorúkoľvek z týchto položiek, ktorá je nevyhnutná na vykonávanie ich práce, a to zadarmo. Niektorí zamestnávatelia využívajú službu prenájmu pracovných odevov, lebo ich to vyjde oveľa menej, ako keby mali odevy kupovať. Jedná sa o tzv. servitizáciu, ktorá predstavuje obchodný model obehovej ekonomiky. Ďalšou výhodou je, že nemusia investovať do skladových zásob. Firmy ponúkajúce túto službu sa o odevy starajú. V dohodnutých intervaloch vyzdvihnú špinavé a použité odevy, operú ich a tie poškodené opravia. Týmto odpadáva problém s údržbou odevov. Prenájom pracovného oblečenia zabezpečí, aby vaši zamestnanci mali k dispozícii čistý a kvalitný odev, ktorý im pomôže udržiavať komfort pri práci. Pri posudzovaní potrieb vybavenia a odevov musí byť zabezpečené pokrytie tela, ochrana pokožky, ochrana očí, pokrytie rúk a nôh a inhalácia.

Práca v zime

Práca vonku, počas veľkej zimy, môže viesť k náchylnosti pracovníkov na choroby, ako sú podchladenie alebo zranenia spôsobené omrzlinami. Väčšina robotníkov pracujúcich vonku v zime vie, že je dôležité sa správne obliecť. Nielenže musíte zostať v teple a suchu, aby ste predišli podchladeniu, je tiež dôležité správne sa stravovať, zostať aktívny a dohliadať na seba. Pri práci vonku je správne oblečenie vaším najdôležitejším pomocníkom na udržanie tela v teple. Je nevyhnutné obliecť sa do voľne priliehajúcich vrstiev, ktoré ľahko zachytávajú teplo a umožňujú vám prispôsobiť oblečenie podľa toho, ako sa vaše činnosti menia po celý deň. Ak budete pracovať aktívne, počas dňa sa začnete potiť. Keď ste menej aktívny, pot začne vaše telo ochladzovať, takže je dôležité nosiť dostatok vrstiev oblečenia, aby ste sa udržali v teple. Nie však priveľa, aby ste sa naopak nadmerne nepotili. Pri znižovaní úrovne aktivity nezabudnite pridať vrstvy oblečenia. Vrstvy by mali byť vyrobené z tkanín, ktoré si zachovávajú teplo, keď sú mokré, ako je vlna, polyesterové rúno a polypropylén (často sa vyskytujú v syntetických dlhých nohaviciach). Nevhodná je bavlna. Na pohodlnú prácu vonku, by ste mali mať oblečené nohavice, ponožky, vestu, rukavice, čiapku a aplikovať systém vrstvenia. Začína sa knôtovou vrstvou na odstránenie vlhkosti z pokožky. Odtiaľ sa prechádza do ťažšej a odolnejšej tkaniny, ktorá vás udrží v teple.

Vrstvy

Spodná vrstva

Táto vrstva je v priamom kontakte s vašim telom a odvádza z pokožky pot na ďalšiu vrstvu oblečenia, čím vás udržiava v suchu a teple. Táto vrstva by mala byť priliehavá a tvorená zo špeciálnych umelých vlákien.

Druhá vrstva

Táto vrstva je tiež izolačná a udržuje vás v teple. Mala by byť tvorená ľahkými a priedušnými materiálmi.

Tretia vrstva

Tvorí ochrannú funkciu. Vďaka nej budete chránený pred nepriaznivými vplyvmi počasia, ako je vietor, sneh či dážď. Preto je vhodné, aby bola nepremokavá. Používajú sa materiály s membránou alebo s vodeodpudivou impregnáciou.

Pozor na hypotermiu

Hypotermia sa vyvíja, keď si telo už nemôže udržiavať svoju teplotu, čo vedie k tomu, že sa telo najskôr snaží znížiť tepelné straty zastavením toku krvi do pokožky, rúk a nôh, a potom sa pokúša trením o zvýšenie vnútornej produkcie tepla. Dokonca aj mierne prípady podchladenia môžu spôsobiť zlú koordináciu, iracionálne alebo zmätené správanie a mentálne poškodenie, čo významne ovplyvní schopnosť pracovníka vykonávať svoje úlohy bezpečne a primerane.

Publikované: 20. 02. 2020

Kategória: Práca

Autor: Alena Turečková