ČEZ - od uhoľné elektrárne k atómovej

Stredoeurópskýý energetický gigant. Tak možno jednou vetou charakterizovať spoločnosť ČEZ, ktorá je najväčším tuzemským výrobcom elektriny. Ide tiež o materskú firmu spadajúce do Skupiny ČEZ, ktorá združuje aj ďalšie spoločnosti, hlavne zo segmentu súvisiace s elektrinou. ČEZ však teraz rýdzo tuzemskú spoločností, a to pokiaľ ide o pole pôsobnosti. Svoju silnú pozíciu má aj v mnohých iných krajín, a to predovšetkým v rámci stredu a tiež juhovýchodu Európy.

Aké je pole pôsobnosti spoločnosti ČEZ?

Väčšina ľudí pozná ČEZ hlavne ako spoločnosť, ktorá do ich domácností a firiem dodáva elektrinu. Teda ako dodávateľa energií. S tým ale súvisí aj distribučné služby, ktoré sa tiež ponúkajú. Ďalej nemožno ignorovať ani to, že sa jedná o firmu, ktorá realizuje ťažbu uhlia, rovnako ako o firmu, ktorá je sama priamym výrobcom elektrickej energie. Sú však aj smery, ktoré s elektrinou príliš nesúvisí. Ako ideálny príklad spomeňme to, že ČEZ ponúka aj služby virtuálneho telefónneho operátora. Rovnako tak možno osloviť firmu v prípade, keď máte záujem využívať dodávku tepla, rovnako ako je možné ČEZ aj ako dodávateľa zemného plynu.

Najväčší v mnohých ohľadoch

Keď sa pozrieme na veľkosť firmy ČEZ, musíme povedať, že sa jedná o najväčšiu firmu v krajine, pokiaľ ide o celkové zisky. Pokiaľ ide o celkové tržby, radí sa na druhé miesto. Tiež ide o firmu, ktorá je na druhom mieste čo do počtu celkových zamestnancov. Prvenstvo má známa Škoda Auto, teda prestížny výrobca automobilov.

ČEZ vlastní desiatky tuzemských elektrární

Že ide v oblasti energetiky u domáceho giganta, to potvrdzuje aj množstvo elektrární, ktoré vlastní a prevádzkuje. Sú to napríklad jadrovej Dukovany a Temelín, rovnako ako nechýba elektrárne uhoľné. Sú tu ale aj ekologické smery, ktoré reprezentujú desiatky elektrární vodných, elektrární veterných, rovnako ako elektrární fotovoltaických, ktoré však boli pre nastavené dotačné podmienky veľmi kritizované.

Publikované: 11. 12. 2017

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková