Ako vybrať najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie?

Povinné zmluvné poistenie vozidla, tiež známe ako PZP, je zákonná povinnosť týkajúca sa všetkých motorových vozidiel. Poistenie chráni majiteľa vozidla, jeho cestujúcich aj ostatných účastníkov cestnej premávky v prípade škôd spôsobených motorovým vozidlom. Každý majiteľ auta preto musí toto krytie mať.

Ako nájsť to najvýhodnejšie PZP poistenie?

Najlacnejšie PZP nemusí byť najvýhodnejšie

Keď vyberáte PZP, zvážte svoje potreby, teda ako často a kam budete s autom cestovať a či s tým súvisia ďalšie aktivity, ako napríklad šport alebo zábavné aktivity. Najlacnejšie dobré PZP totiž nemusí byť automaticky najvýhodnejšie. Porovnajte ceny balíčkov PZP a všimnite si, čo ktorý balíček ponúka. Nižšia cena totiž zvyčajne znamená a skromnejšie krytie.

Pre autá využívané skôr príležitostne, na jazdenie po okolí, alebo staršie autá, môže byť aj lacná poistka postačujúca. Pozor si treba dať aj na to, či balík zahŕňa asistenčné služby, teda napríklad odťah alebo poskytnutie náhradného vozidla v prípade poruchy alebo nehody. Nikdy neviete, čo vás na ceste postretne.

Používajte porovnávače PZP

Jednoduché PZP porovnanie ponúk z rôznych poisťovní je rýchly spôsob, ako nájsť pre vás najvýhodnejšiu ponuku. Okrem limitu poistného krytia zohrávajú pri výpočte ceny poistného úlohu aj druh, výkon, objem motora a vek vozidla, ale aj vek majiteľa. Samozrejme sa zohľadňuje aj to, či už ste v minulosti mali nejaké poistné udalosti. Každú spôsobenú škodu za vás poisťovňa uhradí, ale iba do určitej výšky.

V porovnávačoch nehľadajte iba najnižšiu cenu, ale aj informácie o tom, či balík poskytuje aj možnosť pripoistenia napríklad pri kolízii so zverou, pri poškodení čelného skla, živelnej udalosti a podobne. Z PZP sa totiž nemusí hradiť výhradne škoda, ktorú spôsobíte vy niekomu inému. Pripoistenia sú zaujímavé najmä pre majiteľov vozidiel, ktorí nemajú havarijné poistenie. 

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Financie

Autor: Alena Turečková