Prečo študovať odevnú školu?

Študovať odevnú školu bolo v minulosti známkou prestíže. Išlo o výberové odbory, ktoré zaručovali nielen istotu zamestnania, ale aj určité spoločenské postavenie. Dnes je móda záležitosťou skôr komerčnou a vedľa umeleckých a estetických kritérií pracuje aj s prvkami marketingovými a ekonomickými. Tam, kde končí umelecký kumšt, začína tvrdý biznis. Uspieť v trhovom prostredí odevníctva chce veľa talentu a ešte viac skúseností. Tie možno načerpať praxou alebo odborným štúdiom. Moderné študijné odbory majstrovsky kĺbia zameranie na módne návrhárstvo a marketing. V prvých ročníkoch štúdia je potrebné zvládnuť základy krajčírstva, ktoré sa opierajú o ovládnutie práce na šijacích strojoch, overlockoch, coverlockoch a rezacích plotroch.

Teória s odbornou praxou

Zaobstarať šijacie stroje pre začiatočníkov v domácich i školských podmienkach nie je nijako zložité, ani drahé. Na domáce úlohy a skúšobné práce možno vybrať niektorý stroj zo značiek Janome, Lada, Merrylock, Brother, Singer, Veronica, PFAFF, Bernina, Bobbin, Elna, Gritzner, Husqvarna alebo Juki.

Základný šijací stroj býva vybavený 14 programami, 4-krokovou gombíkovou dierkou, LED osvetlením a voľným ramenom. Na odborných školách prídu študenti do styku aj so spomínanými overlockmi a coverlockmi.

Overlock dokáže zošívať, obnitkovávať a orezávať. Pomocou overlockov sa dnes šije drvivá väčšina priemyselnej produkcie bavlnených a pružných odevov. Coverlock dokáže zakončiť okraje zospodu špeciálnym krycím čiže prádlovým stehom. Vhodný je pre strečové materiály a pleteniny. Coverlock úpletový materiál ohne, prešije dvoma rovnými stehmi a na rube spojí slučkami.

Najmodernejšie postupy

Študenti a absolventi prídu do styku aj s takými modernými strojmi, ako sú rezacie plotre, ktoré sú napojené na počítače a využívajú scenner. Rezací ploter nielenže zvládne vyrezať každú šablónu, ale výnimočne funkčný je aj u stále viac obľúbeného patchworku. Stovky vzorov v pamäti softvéru výrazne ušetria prácu a študenti sa nemusia zdržiavať ručným rezaním zložitých blokov, ale môžu rovno začať šiť.

Absolventiodevnýchškôlsú plnekvalifikovaní namajstrovskýchamanagerskýchpozíciáchvodevnýchfirmách,rovnako ako súschopnízačaťpodnikaťako SZČOauspieťoproti konkurencii.Pracovný trhtýchto odborníkov stáledopytujea eštedlhonebude nasýtený.

Publikované: 24. 11. 2020

Kategória: Práca

Autor: Alena Turečková