Poznáte výhody a využitie peliet?

Otázka vykurovacích materiálov trápi nejednu domácnosť. Riešime ju najmä v jesennom a zimnom období. Ceny za energie - plyn a eletrinu - sú dosť vysoké, preto je ideálnym riešením skombinovať klasické vykurovanie s tradičným spôsobom. Jeden z takýchto spôsobov ponúkajú práve drevené pelety. Drevené pelety pozostávajú rovnako ako drevené brikety z drevených pilín, odpadových látok pochádzajúcich z drevospracujúceho priemyslu. Piliny by inak nenašli využitie. V prípade peliet sa piliny pod vysokým tlakom a teplotou lisujú do malých približne 4-centimetrových valčekov. Prečo sú pelety tak obľúbené a aké výhody vám ponúknu?

Pelety sú vysoko pohodlné

Zabudnite na siahodlhé predprípravy, problémy so skladovaním a manipuláciou. Drevené pelety sú totiž pripravené na použitie okamžite. Stačí nimi naplniť kotol alebo kozub, ktorý funguje na automatický alebo plnoautomatizovaný podávač a o viac sa už nemusíte starať. Iba z času na čas vysypať popol.

Pelety pozostávajú zo suchých pilín

Ak sa rozhodnete domácnosť vykurovať drevom, musíte si dávať pozor, či skutočne kúpite drevo, ktoré je suché. Mokré drevo totiž nielenže nedobre horí, no navyše dechtuje a znečisťuje tak komín aj životné prostredie. Pri peletách mať podobné problémy nebudete. Pelety totiž obsahujú len nízke percento vody, vďaka čomu sa môžete spoľahnúť na to, že budú horieť dlhodobo a rovnomerne.

Popol z peliet má využitie

Túto skutočnosť ocenia najmä záhradkári. Pokiaľ si aj vy doma pestujete vlastnú zeleninu alebo bylinky, popol z brikiet môžete využiť ako hnojivo na záhradku. Stačí ho zmiešať s kompostom a výživné hnojivo je na svete.

Pelety sú ekologické

Ak sa zaujímate o životné prostredie, pelety sú skvelou voľbou. Vykurovací materiál sa radí medzi ekologické a to vďaka procesu výroby a tiež skutočnosti, že do ovzdušia nevylučuje toľko emisií ako iné materiály.

Publikované: 18. 03. 2020

Kategória: Financie

Autor: Alena Turečková