Potrubnej baktérii legionelle sa dá predchádzať aj vďaka automatickým umývadlovým batériám

Téma nákazy baktériou legionella sa stáva opäť aktuálnou v súvislosti s predsedom Európskeho parlamentu Davida Sassoliho, ktorému sa stala osudnou. V minulom storočí bola spojená s vyslúžilými legionármi, no teraz sa ňou môže nakaziť doslova každý, napríklad v sprche. K tomu, aby ste nákaze predišli, môže dopomôcť výmena umývadlovej batérie za automatickú.

Baktéria legionella sa vyskytuje vo vode a do ľudského tela sa dostáva predovšetkým vdýchnutím aerosólu, ktorý je touto baktériou kontaminovaný. Spôsobuje zápal pľúc, ktorý je obzvlášť nebezpečný pre seniorov či pacientov s pľúcnym ochorením. Pre tých môže byť až smrteľný.

Aerosól sa môže vytvárať v sprchách, zvlhčovačoch vzduchu, klimatizáciách, ale aj v prípade kohútikov umývadiel či na toaletách. Problém nastáva vo chvíli, keď sa baktéria začne množiť, nečastejšie to býva pri teplote vody od 20 do 45°C. V prípade, že je teplota nižšia, nerozmnoží sa, ak však naopak teplota prekročí 70°C, legionella neprežije.

K tomu, aby sa baktéria nešírila, dokáže dopomôcť umývadlová batéria s funkciou automatického preplachu vody. „Pretože legionella rastie a množí sa hlavne v stojatej vode, je ideálne zaistiť, aby voda v potrubí nestála,“ vysvetľuje Pavel Rybka zo spoločnosti Sanela, a dodáva: „Štandardne preto programujeme všetkým svojim batériám možnosť automatického hygienického preplachu. U každej batérie je možné nastaviť presný čas hygienického preplachu od posledného použitia výrobku od 6 do 168 hodin. Nastaviteľná je aj doba trvania preplachu a to od 30 sekúnd až do 5 minút.“

Proti legionelle sa dá samozrejme bojovať aj inými spôsobmi. Dobrou prevenciou je tiež odpúšťanie vody v prípade dlhšieho prerušenia odberu, dostatočná tepelná izolácia potrubia, zaistenie cirkulácie vody s vylúčením mŕtvych kútov potrubia, pravidelné čistenie filtrov a koncoviek, ako sú perlátory a sprchové hlavice.

Publikované: 17. 02. 2022

Kategória: Zaujímavosti a tipy