Ako sedieť, aby vás chrbát pri práci v kancelárii nebolel

Mnohý si myslia, že práca v kancelárii je len o tom, že si niekto sedí pohodlne celý deň za stolom a sem tam preloží niekoľko papierov z jednej strany stola na druhú. Alebo ide o pár kliknutí na počítači a niekoľko preposlaných e-mailov, vybavených telefonických hovorov. Samozrejme, že v niektorých prípadoch na takéto zamestnanie ľudia šťastie mať môžu. No človek, ktorý sedí v kancelárii a snaží sa v jeden pracovný deň vybaviť všetky svoje úlohy, povinnosti a plány, veľmi dobre vie, že to nie je jednoduché a trpí tým nielen psychika, ale aj telo.

Základom je dobré sedenie

V kancelárii sa sem tam samozrejme budete musieť aj postaviť a vymeniť chýbajúce náplne do tlačiarne. No vo väčšine prípadov tu bude vašim spoločníkom práve kancelárska stolička. Tá by sa mala plne prispôsobiť telesným proporciám a individuálnym zvyklostiam. Teda kopírovať tvar tela, dobre ho počas sedenia podporiť a zaistiť tak maximálne možné pohodlie pri sedavej práci.

Čo sa môže stať, ak budeme zle sedieť?

Nedostatočná opora chrbtice, zvýšenie tlaku, ktorému sú pri neodbornom sedení vystavené medzistavcové platničky a slabá podpora chrbtového svalstva. Preto udržuje chrbticu v správnej polohe a precvičuje vaše chrbtové a brušné svaly, aj keď sedíte.

Hemoroidy

Rozšírenie a zápal žíl, ktoré sú vo vnútri konečníka a vedľa konečníka. Nepríjemné? Sedavá práca vedie práve k vzniku stagnujúcich javov a k zhoršeniu prietoku krvných ciev v tejto oblasti. V dôsledku toho sa u osoby, u ktorej sa krv akumuluje, objavujú hemoroidné uzliny. Často prasknú, čo vedie k veľmi nepríjemným pocitom a následkom. Odborníci na pracovnú "psychohygienu" odporúčajú robiť zamestnancom prestávky. Využite tak každú jednu príležitosť na to, aby ste sa aspoň z času na čas postavili a zmenili túto neprirodzenú polohu tela. Nech je dôvodom čokoľvek, obyčajná výmena nových tonerov HP v tlačiarni, ktorú pre výkon svoje práce neustále potrebujete, alebo krátka pauza, kedy sa len nadýchnete čerstvého vzduchu. Odborníci tvrdia, že až 35 % ochorení a problémov s chrbticou vzniká dôsledkom nesprávneho a dlhého sedenia, preto sa snažte pričiniť o to, aby bola pre vás práca v kancelárii čo najefektívnejšia a dlhodobo zvládnuteľná bez následkov.

Publikované: 22. 06. 2018

Kategória: Zaujímavosti a tipy

Autor: Alena Turečková