Poľnohospodársky gigant Agrofert

Asi ťažko by ste v posledných rokoch hľadali známejší firmu, pokiaľ ide o to, ako sa o nej hovorí. Agrofert je holdingom, o ktorom sa hovorí hlavne v súvislosti s jeho majiteľom Andrejom Babišom. My sa na firmu pozrieme zo všeobecného hľadiska. Začať je rozhodne treba tým, že Agrofert je firmou, ktorá vznikla v polovici roku 2000 a jej zakladateľom je práve známy politik Andrej Babiš. Tomu sa podarilo z firmy vytvoriť skutočný gigant, pretože v tomto konkrétnom holdingu je aktuálne viac ako 250 spoločností.

Aké sú oblasti podnikania koncernu Agrofert?

Už názov môže celkom ľahko napovedať, o aký konkrétny smer pôjde. Je to oblasť poľnohospodárstva, rovnako ako oblasť potravinárstva. Nejde ale o zameranie jediné. Firma Agrofert je totiž známa i v súvislosti s chemickým priemyslom, je známa aj z odboru lesníctvo, technológií, pozemnej techniky, alebo obnoviteľných zdrojov. Záber ako taký je teda celkom široký. Tomu napokon zodpovedajú aj obrazy, ktoré presahujú sumu 150 miliárd korún českých ročne.

Nielen v SR, ale aj v zahraničnej

Aj keď je Agrofert známym tuzemským gigantom, neznamená to, že svoje aktivity smeruje výhradne do našej krajiny. Musíme povedať, že mnoho firiem v tomto holdingu zapojených je aj zo zahraničia. A to nielen z európskych krajín, ako je potrebné Poľsko, Maďarsko, alebo Holandsko. Rozhodne nemožno zabúdať tiež na Čínu, kde má Agrofert nejaké tie firmy.

S firmou sú spájané aj kontroverzné kroky

O tom, že ide o jednu z najväčších tuzemských firiem, o tom rozhodne nie je pochýb. Vo známosť vošla ako s ohľadom na svoju veľkosť, tak aj preto, že sa s firmou Agrofert spája rad kontroverzných vecí. Medzi hlavné, ktoré nemožno ignorovať, je potrebné zničenie úrody u konkurenčných firiem, alebo povinnosti spojení s dodávkou kurčiat. Známou kauzou je ale aj situácia spojovaná s manipuláciou ohľadom štátnych zákaziek, ktoré sa týkali Slovenskej pošty a spoločnosť Agrotec.

Publikované: 18. 12. 2017

Kategória: Práca

Autor: Alena Turečková